FreshMail.pl
img

Szablony WordPress. Jak prowadzić bloga cz. 2

/
/
/
1140 Wyświetleń

W poprzednim artykule z cyklu „Jak prowadzić bloga” pisałam jak zainstalować system WordPress na naszym serwerze i dlaczego warto być niezależnym bloggerem z własnym hostingiem i domeną. Dzisiaj chciałabym poruszyć temat, który dla wielu z Was jest bardzo istotny – wygląd Waszego bloga. Dobrze wiem, że wygląd to często duża część sukcesu, przyjemniej czyta się nam blogi, które wyglądają dobrze, są responsywne, nie męczą wzroku. Za stronę wizualną (ale też funkcjonalną) odpowiadają szablony WordPress. W tym artykule pokażę gdzie znaleźć szablon WordPress oraz jak je zainstalować.

Darmowe szablony WordPress

W sieci możemy znaleźć naprawdę dużo fajnych darmowych szablonów WordPress. Dużym plusem WordPressa jest to, że jest systemem otwartym, przez co powstaje do niego wiele przydatnych darmowych wtyczek i ciekawych darmowych szablonów. Poniżej lista kilku stron, na których znajdziecie darmowe szablony WordPress:

www.wpzen.pl – bardzo dobry blog na temat WordPressa. Bartosz Romanowski publikuje w prawie co miesiąc zbiór najlepszych darmowych szablonów WordPress.

www.dailyweb.pl – kolejny blog, który warto śledzić. Często pojawiają się tam wpisy na temat wyselekcjonowanych przez autorów szablonów WordPress.

www.themezhut.com – zarówno darmowe jak i płatne szablony WordPress. Dobrze napisane, minimalistyczne, naprawdę fajne motywy.

www.wordpress.org – warto poszukać darmowych szablonów w oficjalnym repozytorium WordPress.

www.fabthemes.com – duża baza darmowych szablonów WordPress.

www.colorlib.com – kilka dobrze przygotowanych szablonów WordPress.

www.andersnoren.se – czyste, minimalistyczne, dobrze napisane darmowe szablony WordPress.

www.themeisle.com – kilkanaście darmowych szablonów WordPress

www.justfreethemes.com – baza ponad 600 darmowych szablonów WordPress

W sieci znajdziesz olbrzymią ilość darmowych szablonów do WordPress, istotne jest żeby były to dobrze napisane i użyteczne motywy. Bardzo ważne, żeby Twój blog miał responsywny szablon ponieważ wiele osób odwiedzających Twoją stronę będzie korzystało z urządzeń mobilnych (w moim przypadku jest to około 45% całego ruchu na blogu).

Płatne szablony WordPress

Poza darmowymi motywami możesz również skorzystać z tzw. szablonów premium. Jeżeli przejrzałaś już wszystkie darmowe motywy i wciąż nic nie spełnia Twoich oczekiwań, a dodatkowo jesteś gotowa wydać około 49$ – skorzystaj z szablonu premium. Czym różnią się od darmowych? W ramach szablonu premium dostajesz również wsparcie techniczne oraz najczęściej zestaw przydatnych wtyczek (może to być np Visual Composer, który bardzo ułatwia tworzenie świetnych stron www bez znajomości kodowania). Motywy premium mają także więcej opcji edycji wyglądu, przez co będziesz mogła dostosować wygląd swojego bloga do własnych potrzeb. Najpopularniejsze serwisy oferujące szablony premium to www.themeforest.net oraz www.templatemonster.com.

Jaki szablon wybrać?

Wiesz już, że w sieci znajdziesz tysiące motywów, które możesz wykorzystać przy Tworzeniu swojego bloga. Wciąż nie wiesz jaki szablon wybrać? Oto co charakteryzuje dobry szablon:

  1. Responsywność – twój blog musi wyglądać dobrze na każdym urządzeniu
  2. Lekkość – strona powinna ładować się szybko, bo nikt nie lubi czekać
  3. Przejrzystość – co za dużo to nie zdrowo, teksty muszą być czytelne, tło nie powinno męczyć wzorku
  4. SEO – twój blog musi być przyjazny dla wyszukiwarek
  5. Oceny i recenzje – zobacz co ludzie piszą na temat szablonu, który Cię interesuje
It is main inner container footer text

Cześć! Cieszę się, że tu jesteś!

Zostań na dłużej i zapisz się do newslettera, żeby otrzymywać informacje o najnowszych wpisach na moim blogu.

Wyślij mi newsletter (możesz się wypisać w każdym momencie).

FreshMail.pl