img

Instalacja WordPress. Jak prowadzić bloga cz. 1

/
/
/
2601 Wyświetleń

Jeżeli znalazłeś się na tej stronie, to znaczy, że w Twojej głowie zrodził się świetny pomysł i chciałbyś zacząć prowadzić swojego bloga. Super! Jak większość osób na początku jesteś trochę zdezorientowana/zdezorientowany i nie wiesz od czego zacząć. Nie martw się, specjalnie dla Ciebie postanowiłam rozpocząć nowy cykl na mojej stronie, który poświęcony będzie technicznym aspektom prowadzenia blog. Postaram się odpowiedzieć na najważniejsze pytania i doradzić w takich kwestiach jak instalacja wordpress, wybór i instalacja motywu bloga, instalacja i dobór niezbędnych wtyczek itp.

1. Dlaczego WordPress?

Dlaczego miałabyś/miałbyś zaprzątać sobie głowę i tracić czas na takie rzeczy jak zakup domeny, wybór hostingu czy instalacja WordPress? Podam Ci jeden prosty powód: elastyczność. Jeżeli wybierzesz najprostsze rozwiązania, takie jak np platforma Blogger.com, Twoje możliwości związane z rozwojem, dostosowaniem wyglądu, dużą ilością odwiedzin bloga – zostaną mocno ograniczone. Wybierając najpopularniejszy aktualnie system blogowy WordPress masz dostęp do niezliczonej ilości darmowych i płatnych motywów (odpowiadających za wygląd bloga), wtyczek (które pozwolą poszerzyć jego funkcjonalność).

2. Domena, hosting? Czyli czego będziesz potrzebował

Jeżeli już tu jesteś to zakładam, że posiadasz już wybrany własny hosting i domenę. Jeżeli nie, mogę Ci polecić zakup hostingu i domeny w nazwa.pl. Osobiście korzystam od dawna z usług tej firmy i mimo, że nie jest to najtańsze rozwiązanie (koszt domeny .pl to około 120 zł rocznie, a utrzymanie najtańszego serwera: 360 zł/rok) to jakość usług stoi na najwyższym poziomie i w zupełności wystarcza do prowadzenia własnego bloga. Ważnym narzędziem, które pomoże nam umieścić pliki na naszym serwerze jest klient FTP, w tej kwestii polecam najpopularniejszy program Total Commander.

W prostych słowach o technicznych zwrotach:
Domena: to po prostu Twój unikany adres w internecie jak np. www.poisonhyp.pl
Hosting: miejsce na serwerze, na którym przechowywany jest Twój blog.
Klient FTP: program, który pozwoli Ci na połączenie się z Twoim serwerem, umieszczanie oraz edycję plików.
It is main inner container footer text